© Edremit 2 Nolu Merkez Muzaffer Akpınar Aile Sağlık Merkezi
Edremit - BALIKESİR
www.edremit2noluasm.com
İlaç Kullanımı Hakkında
Tansiyon Takibi
Muayene ve Koruyucu
Hekimlik Uygulamaları
Aşı Uygulamaları
Aşı Takvimi
Ana Sayfa
Hakkımızda
Personelimiz
Hizmetlerimiz
Hasta Hakları
Kalite Standartları
İletişim
Kalp Sağlığı
Bebek ve Çocuk Sağlığı

Anne Sağlığı
Şeker Hastalıkları
Kalp Sağlığı
Aile Hekimliği ile ilgili
sık sorulan sorular ?
Kalp ve damar hastalıkları, batı ülkelerinde olduğu gibi ülkemizdede en yaygın ölüm nedenlerinden biridir. Kalp sağlığını korumanın yolu önceden tedbir almaktan geçmektedir.Sağlık için dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stres, sigara ve alkolden uzak durmak önemlidir.
Beslenme: Tansiyonu ve kolesterolü kontrol altına almanın ilk şartı sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamaktır. Bunun için doymuş yağlardan ve tuzdan olabildiğince kaçınmak, meyve, sebze ve lif yönünden zengin besinlere yönelmek gereklidir. Doğru rejimin az miktarda protein içermesi, bu proteini ise balık, kümes hayvanları ve soyadan alınması önerilmektedir.
Kilo: Yüksek tansiyona yol açan nedenlerin başında fazla kilolar gelmektedir. Fazla kilolu olmak aynı zamanda koroner kalp hastalığı, kalp yetersizliği ve inme içinde risk oluşturmaktadır. Öte yandan kilo kaybı, özellikle karın bölgesinden zayıflandığında kan basıncını hemen düşürerek kalbin boyutlarını küçültmektedir.
Alkol ve sigara: Günümüzde sigara önlenebilir ölüm sebepleri içinde ilk sırayı almaktadır. Sigaranın içinde 4000’den fazla madde vardır ve bunlardan en az 40 tanesinin kanser hastalıklarına sebep olduğu bilinmektedir. Ayrıca sigara kullanımı, kalp damarlarının tıkanmasına dolayısıyla kalp krizine sebep olmaktadır. Sigara tiryakilerinin mutlaka sigarayı bırakması gereklidir.
DÜZENLİ OLARAK KALP MUAYENESİ,
KONTROL VE TETKİKLERİNİ YAPTIRINIZ ...
www.saglik.gov.tr
www.saglik.gov.tr
www.balikesirism.saglik.gov.tr
0 543 113 03 41

Randevu Sistemi